Fejeton Jakuba Boudy: O výtahu

Výtahy jsou součástí našeho každodenního života. Pokud zrovna fungují, dokáží odvést svou práci beze zbytku. Ale není to jen o přepravě břemen a lidí. Takový výtah, to je informační médium. Něco jako pavlačová drbna. Že se vám to nezdá? Tak pozorně sledujte.
 

Nejvíce si samozřejmě užijí ti z vrchních pater. Nastoupíte někde v šestém, a máte asi 40 vteřin. Ti co nevyužijí čas k zavázání tkaniček, se mohou rozhlédnout kolem sebe. A čeho jsme si mohli všimnout?

Mráčková má nový, laciný, patrně sovětský parfém, u kterého ještě nemá zmáknuté dávkování. Dusivý oblak přesto nedokáže překrýt skutečnost, že některému z nájemníků po horké, dusné a propocené noci neteče voda.

Pan Sedmirád nezvládl svou kuřáckou vášeň, a zase si zapálil už v kleci. Jarku ze třetího někdo vášnivě miluje, což velmi neuměle prezentoval fixou na zdi, hned vedle škarohlída, který si myslí, že Krbeček je vůl.

Láska ho patrně zaslepila natolik, že si nejen Jarka může všimnout, že jí „myluje“ s tvrdym. Inu mládí je těžké.

Někdo z pátého si zřejmě pořídil lamu. Jak jinak si vysvětlit, že dveře klece jsou od přízemí do pětky čerstvě poplivány.

Podlaha dává jasný signál, že tento týden nemá službu asi nikdo, o čemž svědčí zbytky sádrokartonu. Taky je vidět, a nejen vidět, že ten ratlík ze čtyřky šel ven na poslední chvíli. Ale není divu, když se chuděra pořád klepe. Zkuste pak v sobě něco udržet.

Nějaký kutil vytočil další dva šrouby. Už to začíná být na pováženou. Oči vám mimoděk zabloudí na informační štítek vně klece, leč jak záhy zjistíte, tady se pomoci asi nedovoláte.

Telefonní předvolba uvedená na štítku se již osm let nepoužívá. Nepotěší ani zjištění, že obsluha uvedená pod telefonním číslem měla minulý měsíc na vchodových dveřích parte.

Výtah zastavuje a vy můžete jít ven. Díky té jízdě máte zbystřené všechny smysly a jste plní nových dojmů. A co víc, za pár hodin pojedete zpátky, na což se jistě už těšíte. Tak se mějte, a zase někdy. Třeba ve výtahu.

 


Autor: Jakub Bouda

Zdroj: deník.cz | 2009