DPP Praha vypsal soutěž na výtahy za 430 mil. korun

Další stanici metra čeká investice v řádu stovek milionů korun pro bezbariérový přístup. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal soutěž na projektanta vybudování výtahů ve stanici Hradčanská.
 

 
Projekt má navázat na studii od Metroprojektu. Ten navrhl dvě verze, jak dostat například vozíčkáře či rodiče s kočárky na nástupiště stanice. Odhadované náklady jsou 430 milionů korun. „Jedna je se čtyřmi osobními výtahy a únikovým schodištěm s přímým výstupem z nástupiště do povrchového vestibulu stanice. Druhá varianta jsou 4 evakuační výtahy s přímým výstupem z nástupiště do povrchového vestibulu stanice, tedy bez únikového schodiště,“ řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

DPP očekává, že úpravy stanice Hradčanská začnou nejdříve v roce 2023. „Teprve soutěžíme projektanta, následně budeme připravovat veškerou dokumentaci jak pro stavební, tak i územní řízení, pak bude následovat projektování dokumentace pro provedení stavby, na základě které budeme teprve moci vypsat veřejnou zakázkou na zhotovitele,“ vysvětlil Šabík.

Zatímco nové stanice metra jsou už od stavby bezbariérové, u původních musí DPP nákladně budovat výtahy vedoucí k nástupišti. Letos například běží budování výtahů ve stanici Opatov, hotovo má být do konce listopadu. Výtahy vznikají také ve stanici Karlovo náměstí, zprovozněné budou na začátku léta příštího roku.

Projekční práce běží také ve stanicích Flora, Českomoravská a Křižíkova. „Na Hradčanskou a Želivského máme studii a v současnosti vybíráme projektanta. U stanic Jinonice a Malostranská jsme projektanta již vybrali, projektovat začneme příští rok,“ vypočítává Šabík.

S přípravnými pracemi je DPP nejdále ve stanici Jiřího z Poděbrad, pro jejíž bezbariérové zpřístupnění a modernizaci v současnosti již vybírá zhotovitele. „Stavební práce na Jiřího z Poděbrad bychom chtěli zahájit ještě letos před Vánoci, vše bude ale záležet na průběhu veřejné zakázky,“ upřesnil Šabík.

 

 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 

 

Autor: Jan Sůra
Zdroj: zdopravy.cz | 27.9.2020