Díky sbírce se podařilo sehnat peníze na dostavbu výtahu

V domově pro seniory v Rovném-Krabčicích na Litoměřicku žije přes 100 seniorů. Části z nich chtělo vedení usnadnit cestu ven z domu pomocí výtahu. Stavbu ale museli pozastavit. Na další fázi projektu totiž chyběly peníze kvůli vysokým cenám stavebních prací a materiálu. Díky sbírce se teď ale výtah podařilo dokončit.
 


„Sám jsem už výtahem jel asi šestkrát. Určitě je to lepší, než chodit po schodech,“ popisuje 78letý Václav Hypša, jeden ze seniorů, kteří bydlí v prvním patře zdejšího domova pro seniory – nově propojeného výtahem.


Právě jeho stavba se přitom nějaký čas zdála jako nemožný cíl.


„Díval jsem se, že v roce 2019, kdy nám pan projektant předával studii ke stavebnímu povolení, byl odhad na stavbu toho výtahu 4,4 milionu korun. Nakonec se ale celkové náklady vyšplhaly až na bezmála sedm milionů korun,“ popisuje skokový nárůst cen stavebních prací a materiálu ředitel střediska Diakonie v Krabčicích Aleš Gabrysz.


Z dotačního titulu ministerstva práce a sociálních věcí získali tři miliony korun. Další část peněz musel domov zaplatit ze svého. Stále ale chyběly přes dva miliony korun.


Potřebné peníze nakonec vedení domova pro seniory sehnalo od drobnějších dárců i od Ústeckého kraje.


V domově pro seniory v Rovném-Krabčicích žije přes 100 seniorů. Část z nich už se teď tedy nemusí s holemi na procházku ven dostávat po prudkých schodech.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Lucie Heyzlová
Zdroj: rozhlas.cz | 11.10.2022