AUDIO | Výtah na solární pohon? Je jediný v republice

V Třebíči mají jediný solární výtah v republice. Vozí návštěvníky ekotechnického centra Alternátor, jezdí zcela zadarmo a využívá i energii, kterou vyrobí při dobrzďování. K provozu výtahu stačí pouze sluneční energie nasbíraná z kolektorů na střeše.
 

„Samozřejmě nemůžeme být úplní hazardéři s návštěvníky. Ono se také může stát, že nějakou delší dobu nebude svítit, i když ta akumulace je nastavena tak, že to by týden nemohlo vyjít slunce, to se snad nestane. Ale jako takový záložní bod je celý výtah zapojen do zásuvky na 230,“ říká manažer vědeckého centra Martin Janík.


Výtah je prosklený a z nerezové oceli, kabina se na první pohled nijak neliší od běžného výtahu. Rozdíl je poznat ve strojovně – celý výtah ovládá jedna malá skříňka. Tak daleko se ale běžný návštěvník nedostane.

Pasažérům tak kromě cedule s vysvětlením napoví jen displej ukazující, jakým způsobem výtah využívá různé druhy energie.


Teplice výtah


„Podle aktuálních čísel jel za posledních 24 hodin z 95,9 procent na solární energii. 4,1 procenta představuje rekuperace, to znamená kdykoliv dojíždí, brzdí, zpomaluje. A za posledních 24 hodin nevzal ze sítě ani desetinu procenta elektřiny,“ přibližuje Janík.
 

Autor: Michal Malý
Zdroj: Český rozhlas | 13.2.2016