Akropole v Aténách má nový výtah

Na vrchol Akropole v řeckých Aténách začal jezdit nový výtah. Zařízení bylo spuštěno ve čtvrtek u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, píše agentura AP. Nový výtah nahradí již existující zařízení, která byla spuštěna v 60. letech a při olympijských hrách z roku 2004.

 

 

Podle kritiků však struktura nového výtahu příliš nerespektuje ráz historického pahorku. Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise nový výtah „umožní všem přístup na Akropolis“. Nový výtah by měl zvýšit pohodlí především návštěvníků na kolečkovém křesle a s pohybovými problémy.


Akropolis je v současnosti zavřená kvůli protiepidemickým opatřením, jejichž platnost vláda prodloužila do 14. prosince. Akropolis se známými starořeckými chrámy Parthenón či Erechtheion je zapsána na seznamu Unesco a je nejnavštěvovanější řeckou památkou.


Podle řeckého ministerstva kultury pahorek a muzeum navštívilo v roce 2018 4,5 milionu platících osob. Pro srovnání, za vstup na Pražský hrad, který je dlouhodobě nejvíce navštěvovanou památkou v ČR, v roce 2019 zaplatilo 2,6 milionu osob.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: ČTK | Foto: Louisa Gouliamaki, Reuters Pool
Zdroj: irozhlas.cz | 3.12.2020