Ze dvou výtahů jeden. Bučovická poliklinika zlepší vstup pro vozíčkáře

Chválí plány na bezbariérový přístup i výměnu výtahů. Bučovická lékařka pro děti a dorost Lenka Jenčíková by i v jiných částech bučovické polikliniky uvítala nové záchody. Rozhodující bude podpora ze strany města. „Na poliklinice se toho opravilo v minulých letech hodně. Těší mě nová okna i nová střecha. Modernější záchody ovšem někde chybí," naznačila dětská lékařka.
 


Na stole je zatím plán na opravy za zhruba milion dvě stě tisíc korun. Toalety v něm pro letošek nejsou. „Máme vypracovaný projekt na rekonstrukci schodů, chodníku před budovou a bezbariérového přístupu v podobě hydraulického výtahu. Bude místo bočního vchodu. Ten zrušíme, jinou možnost, kde by výtah mohl být, nemáme," poznamenal ředitel Střediska zdravotních a sociálních služeb Bučovice Karel Obhlídal.

Ze dvou jeden výtah


Rekonstrukce ovšem mají pokračovat. „Dostali jsme také nabídku na výměnu výtahů, která je zhruba za dva miliony korun. Cena je zatím předběžná. Máme celkem tři výtahy, dva jsou na dětském oddělení. Ty jsou však malé, uvažujeme, že bychom z nich udělali jeden větší. Podle počtu, který necháme zmodernizovat, by pak šla cena zřejmě dolů," sdělil Obhlídal.

Pro variantu jednoho většího výtahu je i dětská lékařka. „Bezbariérový přístup se mi také zamlouvá. Když třeba vozíčkář potřebuje na polikliniku, musí přes dvůr a výtahem. Jinak se dovnitř nedostane," připomněla Jenčíková.

Stavební plány těší například i Věru Krejčířovou z Bučovic. Na polikliniku chodí, záměr s novými schody a chodníkem vítá. „Obecně si myslím, že je budova v dobrém stavu. Líbí se mi nové toalety, prostředí je čisté. Pokud něco, tak bych se přiklonila právě k opravě chodníku," poznamenala žena. Také záměr s bezbariérovým přístupem pochválila, i když ho sama nepotřebuje.

Největší problém představují peníze, záleží na zřizovateli, kterým je město. Zbytek půjde z příjmů polikliniky. „Chceme s rekonstrukcí začít co nejdřív. Na příštím zasedání zastupitelstva, které je plánované na březen, hodlám všechny projekty předložit. Nemůžu ale předjímat, jestli by se s pracemi začalo ještě letos, nebo až příští rok," prohlásil ředitel polikliniky.

Podle místostarosty Bučovic Jiřího Horáka není jasné, z jakých peněz budou opravy placené. Ve hře jsou dvě varianty. „Co se financování týká, buď to dáme do rozpočtu na příští rok, nebo se bude rekonstrukce řešit rozpočtovým opatřením ještě v letošním roce," zmínil Horák.

Kromě plánovaných oprav řeší poliklinika s městem ještě celkovou výměnu topení, a to přes odbor územního plánování a rozvoje. Lékařka Jenčíková v budově ordinuje zhruba od roku 1993. A právě na topení upozorňuje. „Je v budově dlouho, je stejné od dob, kdy jsem na poliklinice začínala. Je rezavé, v ordinaci mám dokonce ještě staré litinové," přiblížila Jenčíková.

Na výměnu se už brzy vrhnou řemeslníci. „Na konci loňského roku se uskutečnilo jednání se zástupci dvou firem na vypracování projektu a v nejbližší době vypíšeme veřejnou zakázku," informoval Obhlídal.

Práce také jinde


Poliklinika však není jediná, která by potřebovala modernizaci, v domově s pečovatelskou službou dosluhují stupačky. „Během posledního půl roku jsme zaznamenali dva případy tekoucích stupaček a vytopených bytů. Zařízení vedená v šachtách za toaletou, která byla v havarijním stavu, jsme v minulých dnech vyměnili. Zatéká nám také do garáží, ty by potřebovaly rekonstrukci střechy," řekl ředitel polikliniky, pod kterou domov s pečovatelskou službou spadá.

Loni se objekt dočkal modernizace sociálního zařízení v přízemí. Rekonstrukce navázala na obnovu techniky na radiodiagnostickém oddělení polikliniky.
 


Autor: Michaela Martínková

Zdroj: deník.cz | 2016