Vozíčkáři riskují na plošinách zdraví

Postižený chlapec Petr Doležel z Bezměrova na Kroměřížsku se skutálel dolů i s vozíkem, když se rozviklala plošina, která ho měla vytáhnout do schodů před domem. "Jindy se malý výtah zastavil v půli cesty v prudkém lijáku," popisuje Zdeněk Škaroupka z Ligy za práva vozíčkářů.

 

 

"Petrova matka musela nad synem roztáhnout deštník a volat o pomoc," dodává Škaroupka.

 
Česká obchodní inspekce po stížnostech vozíčkářů provedla velkou kontrolu plošin, které zvedají do vyšších pater tělesně postižené. Zjistila, že mnohé z nich nevyhovují.

 
"Některé typy výtahů a plošin mohou uživatele dokonce zranit. Zjistili jsme také, že výrobky nabízené jako zahraniční patent se ve skutečnosti montují na koleně v Česku," řekl ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný.

 
"Firmám, které je dodaly na trh, hrozí pokuta až deset milionů korun. Než ale sankci udělíme, zkusíme dodavatele donutit, aby zařízení opravili," dodal Pěkný. Nebezpečné výtahy používají desítky vozíčkářů.

 
Výčet závad, které inspektoři objevili, je "pestrý". Zdviž může člověku skřípnout nohu, když se přiblíží k podlaze nebo balkonu. Je nestabilní, takže vozíčkář může při jízdě vypadnout.

 
Elektrická zařízení v dešti někdy probíjejí. Nemají záložní zdroj, a postižený tak uvízne, když při jízdě vypnou proud. Dveře šachty jdou otevřít, i když je zdviž v pohybu, a člověka v přízemí může podlaha přimáčknout.

 
Výrobce vady přiznává
Podle postižených dodaly většinu vadných plošin české firmy Pemeba nebo Farma-Pemeba. "Většinu vozíčkářů přesvědčily nízkými cenami a tím, že zpočátku Pemeba dovážela kvalitní italské plošiny. Pak začala montovat vlastní výrobky," vysvětluje Škaroupka.

 
Plošina od Pemeby zlobí například i českého paralympika Radima Bielesze. "Slibovali mi, že zdviž dodají za pár měsíců, ale přišla za dva roky. Ovládání se brzy porouchalo," stěžuje si Bielesz.

 
Firmy, které dovezly zvedací plošiny či jejich součástky nebo je v Česku vyrobily, nepotřebovaly žádnou licenci. Zboží při dovozu deklarovaly podle mluvčí inspekce Miloslavy Fléglové jako stroje.

 
Kritizovaní výrobci říkají, že škodu nahrazují. "Dvě naše plošiny měly opravdu nedostatky. Jednu předěláváme, druhou jsme vyměnili," hájí se Ivona Balottiová z firmy FarmaPemeba.

 

 

Autor: Jakub Pokorný, David Koubek
Zdroj: MF Dnes | 2004