Proč se lidé bojí eskalátoru? Seznamte se s jeho kritickými místy

Každý den využívají eskalátory v pražském metru statisíce lidí. Ve většině stanic se už podařilo vyměnit staré ruské a velmi rychlé eskalátory za nové a pomalejší. Ani tak ale podle DP nelze zabránit podobným nešťastným událostem, jako byla páteční nehoda.
 


Malý hrdina českého filmu Kolja se prodírá davem lidí na eskalátorech v metru, protože se bojí vystoupit. Nad rychlostí schodů však nemůže vyhrát a schody jej nakonec na svém konci vyplivnou. Bez újmy.


Scéna z filmu je většině z nás povědomá. Eskalátor je zvláštní zařízení, které odjakživa v lidech vzbuzuje respekt podobně jako výtah páternoster. Nakonec přiznejme si: kdo se v dětství pojízdných schodů nebál?


Jaké na nich hrozí skutečné nebezpečí?

1. Nástup na jezdící schody
Nastupovat na eskalátor není tak problémové, jak by se mohlo zdát. Ovšem člověk by si měl dát pozor, aby na schody nevstoupil moc pomalu, protože mu pak schody pod nohama ujedou a on ztratí rovnováhu.


2. Madla jsou rychlejší než schody
Většina pražských eskalátorů se vyznačuje jednou velmi zápornou vlastností – a to je různá rychlost schodů a madla, jehož se lidé drží. Zpravidla je totiž gumový pás rychlejší než schody a stojícím lidem ujíždí pod rukama. Cestující tak přicházejí o svislý postoj těla, naklánějí se dopředu a hrozí, že upadnou. Lidé tak musí přehmatávat. Přitom každý pohyb rukou po pojízdném pásu není bez nebezpečí. Prsty se totiž mohou dostat pod gumu stejně, jako se to stalo před dvěma lety šestileté holčičce. Ta kvůli tomu přišla o jeden článek na ukazováčku.


kritická místa na eskalátoru

 

3. Stroj může vtáhnout oblečení nebo boty
Potíž eskalátorů je v tom, že mají místa, kde se střetávají plochy, které se pohybují a které nikoli. Zatímco u nástupu a výstupu jsou ochranné lišty s drážkami, které brání tomu, aby člověku zajela noha do soukolí, na boční stěně žádná taková lišta není. A vlastně ani být nemůže.

Hrozí tedy, že člověku schody vtáhnou nohu do mezery u boční stěny. To se stalo například loni v září desetiletému chlapci ve stanici Náměstí Republiky.

Při jízdě také hrozí, že se do stroje zaplete člověku kus oblečení.

Velmi pozorní musí být rodiče, aby jejich děti neměly rozvázané tkaničky u bot nebo volně plandající pásky u sandálů. Nebezpečné jsou i dlouhé nohavice.

V Americe například stroj vtáhl jednomu cestujícímu kapuci, a když se ji snažil vytrhnout, přišel o ruku a vykrvácel.

4. Většina lidí se nejvíc děsí výstupu
Nejvíce se lidé zpravidla bojí vystupování z eskalátorů. Po páteční nehodě ve stanici metra Můstek mají možná vážný důvod.

Pojízdné schody zajíždějí pod jakýsi hřeben. Ten je na obou koncích eskalátorů a slouží k čištění stupňů od větších nečistot a rovnání dráhy každého jednotlivého schodu.

Pokud je však hřeben nedostatečně upevněn, je skoro jisté, že pod něj někomu zajede noha. Uvolněný hřeben však za páteční nehodou prý nestál.

Jak vystoupit, aby to bylo bezpečné? Důležité je nejprve vykročit a pak se teprve pustit madla.

5. Podpatek v drážce na schodech
Drážky ve schodech mají několik funkcí. Kromě zarovnání stupňů eskalátoru a odstraňování nečistot brání uklouznutí a také mají znemožnit, aby člověku sjela noha do soukolí. Není ale výjimkou, že v drážce uvázne ženám podpatek.

eskalátory
Na eskalátorech je zakázáno i líbání
Jízda na pohyblivých schodech má celkem jasná pravidla, která stanovuje přepravní řád Dopravního podniku. "Na pohyblivých schodech v metru je cestující povinen přidržovat se pohyblivého madla a stát ve směru pohybu schodů," píše se v řádu. Cestující tak prakticky nemohou dělat nic, co by odpoutávalo jejich pozornost. Včetně sledování reklamních panelů umístěných podél schodů.

Chování cestujících na eskalátoru neustále sleduje bedlivé oko kamery a jejím prostřednictvím i dozorčí stanice, který může schody zastavit.

Jedete po pohyblivých schodech v metru a v opačném směru vás míjejí líbající se dvojice v objetí? Říkáte si – nic výjimečného? Ale ano, líbání na eskalátorech v metru je totiž zakázáno.

"Vím, že v přepravním řádu tato povinnost je, ale pokud vyloženě někdo neriskuje své zdraví nebo zdraví ostatních cestujících, tak to necháváme bez povšimnutí," uvedla dozorčí stanice na trase metra B, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Při jízdě na eskalátoru není také povoleno pokládat jakékoli předměty na stupně schodů nebo pohyblivá madla. Těžké batohy si tak cestující musí po celou dobu jízdy nechat na zádech.

Chůze po pohyblivých schodech je povolena jen ve směru jejich pohybu, pokud však nejsou plně obsazeny cestujícími.

nehody na eskalátorech

Autor: Petr Švec | Foto: Josef Vostárek, MF Dnes
Zdroj: iDnes.cz | 2009