Majitelé domů: Žádosti o dotace z EU jsou složité

Barevnějších panelových domů, menších částek za topení, bezpečných výtahů a lodžií by se mohli dočkat obyvatelé třech olomouckých sídlišť.
 


Družstva či společenství vlastníků, jejichž domy stojí na Povlu, Nových Sadech či Novém Světě, mají od listopadu totiž možnost získat na rekonstrukce čtyřicet procent nákladů z městské kasy. Radnice na zvelebení socialistických sídlišť obdržela peníze z Evropské unie. Splnit podmínky Bruselu však podle některých majitelů není hračka, navíc tvrdí, že město při přípravě zaspalo. Někteří proto od žádostí o dotace ustoupili.

Na program Revitalizace a regenerace sídlišť vytěžila radnice z EU dvě stě deset milionů korun. Finance může čerpat na zkrášlení veřejných prostranství, ale část z nich rozdělí mezi soukromé vlastníky na opravy panelových domů. „Získali jsme nejvíce v rámci celé České republiky. Z celkové částky je padesát milionů určeno pro vlastníky bytových domů. Investované peníze určitě pozvednou úroveň bydlení a života na sídlišti,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Z plánovaných 56 žádostí není podána žádná


Město na konci listopadu vyhlásilo první možnost, kdy si mohou vlastníci o peníze zažádat. Prozatím však radnice nemůže zveřejnit počet podaných přihlášek, protože jejich příjem ještě není u konce. Stavební bytové družstvo Olomouc (SBD), které je největším družstevním majitelem domů a bytů ve městě a spravuje jich více než deset tisíc, jich plánovalo podat šestapadesát. Dosud však nepředložilo ani jedinou. „Na sídlištích máme mnoho domů, které potřebují nutně opravit. Chtěli jsme je zateplit, v některých rekonstruovat výtahy. Podání žádosti je však velmi složité a administrativně náročné. Zatím jsme tedy žádnou nepodali. Chystáme se k tomu příští týden. Když se nám vrátí čtyřicet procent celkových nákladů, tak se to vyplatí,“ popsal předseda představenstva SBD Antonín Kyjovský.

I radnice uznává, že podání žádosti není jednoduché. Proto také pro zájemce o zisk dotace uspořádala dva semináře, na kterých se lidé mohli seznámit se základními informacemi. „Osobám absolutně nezkušeným s vyplňováním žádostí o podporu se může zdát celý proces náročný, bohužel je to ale dáno směrnicemi EU. Snažili jsme se vlastníkům usnadnit vypracování žádosti, a proto jsme pořádali informační semináře. Celkem je navštívilo pětaosmdesát zájemců,“ popsal Šnevajs. Doplnil také, že radnice prodloužila termín pro podání žádostí. Chtěla totiž vyjít vstříc námitkám zájemců, kteří si stěžovali na nedostatek času a náročnost přípravy žádosti.

Radnice zaspala


S nástrahami a podmínkami Evropské unie se potýkalo také družstvo Byt a servis, které na sídlištích chtělo kompletně opravit pět domů. Místopředsedkyně družstva Milada Musilová potvrdila, že podání žádostí je komplikované. „Město ale také při přípravě zaspalo. Jeden z našich techniků byl na semináři, který radnice svolala, a byl překvapený jejich přístupem. Neměli připravené tiskopisy, nebyli schopni odpovědět na otázky. Kdyby názorně představili konkrétní příklad, co je k žádosti potřeba, bylo by to pro lidi jednodušší. Nakonec jsme se rozhodli, že by se nám tolik práce nevyplatilo a o finance žádat nebudeme. Podobný názor jsem slyšela od několika dalších předsedů družstev a společenství vlastníků,“ vysvětlila Musilová.

Soukromí majitelé mohou podávat žádosti do 26. února, na zateplení a výměnu oken a dveří až do 19. března. Další výzvy město vypíše ve třetím čtvrtletí roku 2010.
 


Autor: Lucie Bukvová

Zdroj: deník.cz | 2010