Co dělat, když se s vámi utrhne výtah?

Každodenně. Taková je v našem regionu frekvence poruch výtahů i zásahů hasičů, kteří v nich uvízlé lidi zachraňují. Příčinou je hlavně stáří těchto zařízení v řadě bytových domů na Opavsku.
 

Ani tak ale firmy spravující výtahy nezaznamenaly v poslední době v našem regionu zvýšenou poptávku po revizích. Potvrdili to nezávisle na sobě hned tři odborníci: obchodní ředitel společnosti Moravskoslezské výtahy Filip Dadok, jednatel firmy Výtahy Silesia Eduard Olbrecht i jednatel Výtahů Opava, s. r. o., Tomáš Novák.

„Revize provádíme průběžně. Lidé se většinou ptají, jak je to možné a jestli se to může stát i v jejich domě. Přičemž chtějí kontrolu protiváhy, jestli právě ta jejich není stejná jako ve zmíněném Litvínově,“ reagoval na danou otázku Eduard Olbrecht. Ten se dále zmínil, že revize se provádějí dle druhu výtahů. Pro bytové domy vesměs v intervalu tří měsíců, není-li to například revizním technikem určeno jinak.

„Revize spočívají v kontrole celého výtahového zařízení v šachtě výtahů, strojoven, přístupů, nástupišť, stavu strojů, lan, protiváhy, ohrazení šachty a všech bezpečnostních prvků, které jsou dané dle platných norem,“ vysvětluje Eduard Olbrecht. Podle něj k poruchám výtahů dochází denně. „Většinou jde o výtahy starší výroby, kde kvůli nevhodnému chování, například při stěhování či opravách v domě, dochází k opotřebení materiálu,“ říká Eduard Olbrecht.

A co by zastupitelé firem poradili lidem, když by opravdu přišlo na nejhorší a výtah se s nimi nekontrolovatelně řítil šachtou? „Jednoznačné doporučení bohužel neexistuje, televizní doporučení na poskakování v kabině za účelem eliminace nárazu je velmi těžko proveditelné,“ nechal se slyšet Filip Dadok. Také Tomáš Novák se netajil tím, že si jen stěží dovede představit, jak člověk ve stresu a úleku nadskakuje v padajícím výtahu a počítá patra.
 


Autor: Martina Rybková | Foto: Karel Pech

Zdroj: deník.cz | 2008