České výtahy vyjely nejvýše na světě. Stavěly dubajskou věž

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, nejvyšší budovy světa, která se v pondělí otevřela v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Na monumentální stavbě pracovalo v určitých etapách až osm tisíc dělníků. Na úspěšném dokončení "babylonské věže" dneška však mají lví podíl i čeští inženýři. Pardubická firma Pega Hoist pro ní totiž vymyslela a dodala systém stavebních výtahů, které až na vrchol mrakodrapu nonstop vyvážely po čtyři roky veškerý stavební materiál.
 


"Byly to čtyři roky nonstop provozu v těžkých místních klimatických podmínkách. Teploty dosahovaly až přes padesát stupňů Celsia, byla velmi vysoká vlhkost vzduchu, prožili jsme písečné bouře," řekl pro deník MF Dnes jeden z ředitelů firmy Pavel Policar.


stavební výtahy

 

Výtahy využívaly hřebenkové technologie, pomocí které "lezou" například i horské ozubnicové železnice. Pardubická firma dodala na stavbu nejvyššího mrakodrapu celkem 16 výtahů, přičemž nejdelší z nich zdolával výšku 425 metrů což představuje světový rekord. Nejvýše položený výtah byl navíc do stavby zakomponován permanentně a stal se součástí její špičky.


stavební výtahy

 

Výtahy jezdily rychlostí kolem sta metrů za minutu a nosnost měly 3,2 tuny. Stavělo se ve dvou etapách, takže za čtyři minuty byly vždycky na špičce. "Celá budova se na svém vrcholu značně vykyvovala. Nevím přesně o kolik, ale myslím, že ten výkyv byl kolem dvou metrů," řekl pro server aktuálně.cz spolumajitel firmy spolumajitel Robert Vaněček. "Chtělo to odvahu," dodává.


stavební výtahy

 

Po dokončení stavby byly výtahy rozebrány a po jejich rekonstrukci budou znovu využity na jiných projektech, na kterých firma Pega Hoist pracuje po celém světě. Podílela se například na stavbě nejvyšší budovy Ruska v Moskvě ve Švýcarsku a Anglii dělala speciální výtahy do odvětrávacích šachet tunelů.
 

Zdroj: Lidovky.cz | 2010