Bývalé vojenské a také obecní domy mají zastaralé výtahy

Havlíčkobrodsko – Spousta lidí by si svůj pohyb v paneláku neuměla představit bez výtahu.
 


Zpravidla stačí jen chvilka. Nastoupit do výtahu, zmáčknout příslušné tlačítko. Zdá se to jako bezstarostný úkon. Bohužel se několikrát do roka stává, že pohotovostní služby musejí k nějakému výtahu vyjet a vysvobodit člověka, který ve výtahu uvázl. Taková chvilka se může už po deseti minutách proměnit v nesnesitelné čekání. Na vině může být technický stav výtahu, který je zastaralý a neprochází pravidelnou kontrolou.

„Okresní stavební bytové družstvo (OSBD) má na starosti přesně padesát dva výtahy na Havlíčkobrodsku. Všechny tyto výtahy prošly modernizací a až na drobné detaily jsou naprosto v pořádku," řekl bytový elektrotechnik Miloslav Čivrný z OSBD v Havlíčkově Brodě.

Ten dodal, že v současné době se opravuje u výtahů především nevyhovující oplocení, které je z pletiva. To je vždy nahrazeno jiným vyhovujícím materiálem, například plechové kazety.

„Na začátku jsou vždy obyvatelé paneláku proti. Nechce se jim platit peníze navíc a považují to za zbytečné. Jakmile je ale hotovo, jsou rádi, že je to nové a vypadá to mnohem lépe, než staré pletivo, za které se chytne kdejaký nepořádek," konstatoval Čivrný.

Servis a revize všech výtahů podléhají evropským normám a kritériím, které musí každý výtah splňovat. Zásadní obrat nastal v roce 2006, kdy přišlo v platnost nařízení vlády o povinnosti provést inspekční prohlídku všech výtahů do třech měsíců.

Nedá se paušalizovat


V rámci této inspekce bylo stanoveno několik bezpečnostních rozdělení podle závažnosti, které danému typu výtahu stanoví, dokdy má být technická závada opravena.

V případě vysokého rizika bylo stanoveno provést opravu do pěti let, tedy do roku 2011. Tato lhůta byla u všech výtahů na Havlíčkobrodsku splněna.

„Hodně lidí si myslí, že když jednou mají výtah, tak funguje napořád. Samozřejmě výtahů, které potřebují opravit nebo zmodernizovat, je stále dost, ale nedá se to paušalizovat. Je to kus od kusu. Na Havlíčkobrodsku jsou problém především obecní a bývalé vojenské bytové domy, které mají zastaralé výtahy i několik let," shoduje se několik oslovených techniků a firem, které se zabývají opravou a revizí výtahů na Havlíčkobrodsku.

Z toho vyplývá, že vždy záleží na konkrétních lidech a majitelích. Pokud lidé odkoupí byt do osobního vlastnictví, podléhají společenství vlastníků jednotek a v tom případě odpovídají za technický stav výtahu sami. Z praktického hlediska to je vždy nějaký správce nebo zvolený předseda v rámci dané lokality. Pokud se ve své funkci vystřídá s někým jiným, je vždy potřeba, aby všechny informace ohledně technického stavu výtahu předal svému nástupci. Technici často uvádějí, že lidé nejsou dostatečně informováni o jednotlivých normách a termínech preventivních prohlídek výtahů.

„Lidé, kteří odkoupí byt do osobního vlastnictví, mohou i nadále využívat služby OSBD, mezi které patří i správa výtahů. V současné době takových výtahů máme přesně deset," uzavřel Čivrný.
S výtahem je to podle něj stejné jako s automobilem. Auta, která se vyráběla před deseti lety, byla v té době špičková. V dnešní době jde o už zastaralé modely, které jistě potřebují servis a kontrolu. Výtahy, a to nejen na Havlíčkobrodsku, si zaslouží stejnou péči.

Z praktického hlediska se například zvyšuje nosnost výtahu, upravuje se boční závaží a provádí se mnoho dalších technických úprav.

Samozřejmostí každého výtahu je komunikační zařízení, které slouží k přivolání pomoci. Takové zařízení je napojeno na danou firmu a jejich pohotovostní službu, která má nepřetržitý provoz. Ta je schopna v případě potřeby maximálně do hodiny uvést vše do pořádku a ze zastaveného výtahu pasažéry vysvobodit.
 


Autor: Filip Brož

Zdroj: deník.cz | 2014